Prowadzone przez nas specjalistyczne laboratorium to miejsce, w którym wykonać można wiele skomplikowanych badań czy analiz. Dysponujemy odpowiednimi do tego urządzeniami, materiałami i narzędziami. To pozwala nam na wykonywanie najwyższej jakości pomiarów różnych materiałów czy powłok. Do naszych badań zaliczyć możemy między innymi oznaczanie połysku zwierciadlanego powłok niemetalicznych. Na czym ono polega?
Dostępne w prowadzonym przez nas laboratorium metody badawcze instrumentalne opierają się na wykorzystaniu oferowanych przyrządów pomiarowych, które opierają się na obserwacji wizualnej i nie tylko. Najczęściej badanie, jakim jest oznaczanie połysku zwierciadlanego powłok niemetalicznych stosuje się do pomiaru połysku farb i lakierów, między innymi farb dyspersyjnych dla budownictwa.
Podczas badania oznacza się połysk zwierciadlany powłok niemetalicznych pod kątem 20, 60 oraz 85 stopni. W przypadku powłok farb dyspersyjnych dla budownictwa, które zawierają odpowiednio wysoką ilość substancji błonotwórczych, wykazują pewien rodzaj połysku. Producenci farb określają go jako satynowy, półmatowy, matowy i głęboki matowy. Podczas przeprowadzania badania, jakim jest oznaczanie połysku zwierciadlanego powłok niemetalicznych należy zwrócić szczególną uwagę, iż powłoki te odbijają światło z bardzo nieregularnym rozproszeniem, przez co obserwacja odbitego w powłoce obrazu jest niemalże niemożliwa. Dotyczy to zarówno matu, jak i satyny.
Wyżej wspomniana metoda badania połysku zwierciadlanego powłok niemetalicznych polega na oznaczeniu ich w trzech geometriach 20, 60 i 85 stopni. W przypadku 60 stopni badanie stosowane jest do wszystkich powłok. Metoda z geometrią pomiarową 20 stopni stosowana jest, gdy mniejszy kąt szczeliny przysłony pozwala na lepsze zróżnicowanie powłok o wysokim połysku. Geometria pomiarowa 85 stopni umożliwia natomiast lepsze zróżnicowanie powłok matowych niż wcześniejsza metoda 60 stopni.