Badanie szczelności powłok

Laboratorium > Badania w laboratorium > Badanie szczelności powłok

Prowadzony przez nas szereg specjalistycznych badań na stanowiskach, pozwala na dogłębną weryfikację poprawności wykonania powłok ochronno-dekoracyjnych, a także ocenę nowych systemów powłokowych. W naszej placówce wykonujemy między innymi badanie szczelności powłok. Na czym ono polega?

Korozja wrogiem wszelkich powłok

W procesie nakładania różnego rodzaju powłok antykorozyjnych, głównie pistoletami pneumatycznymi czy farbami rozpuszczalnikowymi, może wystąpić zjawisko, polegające na powstaniu bardzo małych szczelin w powłoce. Badanie szczelności może wykazać, czy powstają one przez pęcherzyki powietrza zawarte w materiale powłokowym czy też poprzez parowanie rozpuszczalnika, który jest zawarty w materiale.

Wszelkiego rodzaju uszkodzenia i brak ciągłości w powłoce może być przyczyną korozji podłoża. Wczesne ich wykrycie, między innymi dzięki badaniu szczelności powłok, umożliwia zapobieganie stratom i kosztownym remontom w przyszłości. Uszkodzona powłoka może zostać bardzo szybko naprawiona. Do profesjonalnego przeprowadzenia badania szczelności powłok stosuje się dwie metody, między innymi wysoko- i niskonapięciową, a głównie stosowanym do tego urządzeniem są poroskopy.

Na czym polega przeprowadzenie badania szczelności powłok?

Podczas przeprowadzania badania szczelności powłok stosuje się dwie metody. Jedną z nich jest metoda niskonapięciowa, zwana inaczej metodą mokrej gąbki. Stosuje się ją do pomiarów szczelności powłoki z farb proszkowych lub innych cienkich powłok, gdzie użytkownik nie życzy sobie zniszczenia jej. Stosowane niskie napięcie podawane jest przez gąbkę, która uprzednio musi być zwilżona specjalnym preparatem. W momencie przesuwania gąbki po powłoce, środek zwilżający zatyka wszystkie nieszczelności, zamykając w ten sposób obwód i sygnalizując uszkodzenie.

Druga metoda, wysokonapięciowa umożliwia lokalizację nieszczelności na przewodzących podłożach. Jest możliwa podczas pomiarów powłoki o grubości do 7 mm. Metoda ta idealnie sprawdza się w przypadku sprawdzenia pokryć rurociągów i nie tylko. Wysokie napięcie dostarczane jest za pomocą sondy, podczas gdy uziemienie jest podłączone do podłoża. Podczas przesuwania sondy wytwarzają się iskry, a ich przeskok uruchomi alarm.

Kontakt

 inż. Aleksandra Kowalska

specjalista ds. badań i wzorcowań

tel: +48 508 813 786

e-mail: laboratorium@anticorr.pl

Kontakt