Badanie twardości powłok i minerałów

Laboratorium > Badania w laboratorium > Badanie twardości powłok i minerałów

Prowadzona przez nas sieć laboratoriów prowadzi szereg badań i oceny produktów wykonanych z różnych materiałów i tworzyw. Jednym z nich jest badanie twardości powłok i materiałów, dzięki czemu możliwe jest sprawdzenie właściwości fizycznych, ale też przeprowadzenie wielu testów określających specyficzne wymagania stawiane powłokom.

Czym jest badanie twardości powłok i materiałów?

Wspomniana twardość materiałów jest cechą, która określa ich odporność na działanie sił skupionych. Efektem działania tych sił jest odkształcenie powierzchni, między innymi w postaci wgniecenia lub zarysowania. Parametr badanej twardości powłok i materiałów przyjęto się oznaczać głównie dla powłok, które zostały utworzone przez lakiery czy emalie. Istnieje wiele metod badania, które są dobierane stosownie do wymogów.

Metody badania twardości powłok i materiałów

Jedną z popularniejszych metod badania twardości powłok i materiałów jest metoda ołówkowa. Jest to bardzo prosty i szybki sposób określania parametrów technicznych. Zasada ta polega między innymi na identyfikacji twardości ołówka zostawiającego ślad na badanej powierzchni. Jak wiadomo, ołówki posiadają grafit o różnym stopniu twardości, co jest wykorzystywane przez rysowników do tworzenia konturów i ceni. Główna zasada metody polega bowiem na rysowaniu badanej twardości powłoki ołówkami o stopniowanej twardości w ściśle określony sposób, aż do wystąpienia uszkodzeń powłoki.

Innym sposobem badania twardości powłok i materiałów jest metoda wahadłowa. Polega ona między innymi na oznaczaniu stosunku czasu zanikania wahań wahadła opartego na badanej powłoce, aż do czasu zanikania wahań wahadła, które jest oparte na szklanej płytce. Czas ten będzie tym krótszy, im bardziej miękka jest powłoka. Do pomiarów wykorzystuje się najczęściej wahadło Königa i Persoza, które różnią się między sobą kształtem, masą i amplitudą wahań. Dzięki temu można je stosować do pomiarów powłok i materiałów o zróżnicowanej twardości. Dokładamy wszelkich starań, by wszystkie badania przeprowadzone były w optymalnych warunkach, dzięki czemu wyniki będą dokładne.

Kontakt

 inż. Aleksandra Kowalska

specjalista ds. badań i wzorcowań

tel: +48 508 813 786

e-mail: laboratorium@anticorr.pl

Kontakt