Oznaczanie połysku zwierciadlanego powłok niemetalicznych

Laboratorium > Badania w laboratorium > Oznaczanie połysku zwierciadlanego powłok niemetalicznych

Prowadzone przez nas specjalistyczne laboratorium to miejsce, w którym wykonać można wiele skomplikowanych badań czy analiz. Dysponujemy odpowiednimi do tego urządzeniami, materiałami i narzędziami. To pozwala nam na wykonywanie najwyższej jakości pomiarów różnych materiałów czy powłok. Do naszych badań zaliczyć możemy między innymi oznaczanie połysku zwierciadlanego powłok niemetalicznych. Na czym ono polega?

Badanie połysku zwierciadlanego powłok niemetalicznych

Dostępne w prowadzonym przez nas laboratorium metody badawcze instrumentalne opierają się na wykorzystaniu oferowanych przyrządów pomiarowych, które opierają się na obserwacji wizualnej i nie tylko. Najczęściej badanie, jakim jest oznaczanie połysku zwierciadlanego powłok niemetalicznych stosuje się do pomiaru połysku farb i lakierów, między innymi farb dyspersyjnych dla budownictwa.

Podczas badania oznacza się połysk zwierciadlany powłok niemetalicznych pod kątem 20, 60 oraz 85 stopni. W przypadku powłok farb dyspersyjnych dla budownictwa, które zawierają odpowiednio wysoką ilość substancji błonotwórczych, wykazują pewien rodzaj połysku. Producenci farb określają go jako satynowy, półmatowy, matowy i głęboki matowy. Podczas przeprowadzania badania, jakim jest oznaczanie połysku zwierciadlanego powłok niemetalicznych należy zwrócić szczególną uwagę, iż powłoki te odbijają światło z bardzo nieregularnym rozproszeniem, przez co obserwacja odbitego w powłoce obrazu jest niemalże niemożliwa. Dotyczy to zarówno matu, jak i satyny.

Zastosowanie badania połysku zwierciadlanego powłok niemetalicznych

Wyżej wspomniana metoda badania połysku zwierciadlanego powłok niemetalicznych polega na oznaczeniu ich w trzech geometriach 20, 60 i 85 stopni. W przypadku 60 stopni badanie stosowane jest do wszystkich powłok. Metoda z geometrią pomiarową 20 stopni stosowana jest, gdy mniejszy kąt szczeliny przysłony pozwala na lepsze zróżnicowanie powłok o wysokim połysku. Geometria pomiarowa 85 stopni umożliwia natomiast lepsze zróżnicowanie powłok matowych niż wcześniejsza metoda 60 stopni.